GW Research Days

2018 Day 1 Poster Winners

Undergraduate Presenters

Biomedical Engineering:
1st (Tie): Aidan Murray (SEAS) and Shannon Toole (SEAS)
"Symmetrical Cluster Analysis for Thermographic Breast Cancer Detection"
1st (Tie): Tania Singh (SEAS)
"Therapeutic Ultrasound-Induced Insulin Release as a Potential Treatment for Type 2 Diabetes"
2nd: Alina Kline-Schoder (SEAS)
"Ultrasound-enhanced Ciclopirox Delivery for Treatment of Onychomycosis"

Chemistry:
1st: Kara Zielinski (CCAS)
"Amylin Aggregation Kinetic"
2nd: Nikkita Khattar (SEAS)
"Subcellular Analysis of Peptides in Single Identified Neurons by Mass Spectrometry"

Economics:
1st (Tie): Hae Jin Son (ESIA)
"On the Status of Public Goods in Washington DC's Central Business District: Golden Triangle Business Improvement District"
1st (Tie): Carly Shin (CCAS)
"Expert Opinion and Restaurant Pricing: Quantifying the Value of a Michelin Star"
2nd: Christian Roatta (CCAS)
"Evaluating Forecasting Processes of the 1937-1938 Recession: A Quantitative Analysis of U.S. Economic Agents' Qualitative Assessment"

Educational and Cultural Studies:
1st: Valentina Barrera Vasco (CCAS)
"Principals' Experiences with SEL Implementation"
2nd: Irissa Cisternino (CCAS)
"'Mommy, What is Rape?' Sexual Assault and the American Family"

Engineering:
1st: Samantha Racan (SEAS) and Isaac Finberg (SEAS)
"Investigation of Polymeric Scaffold Degradation for Bone Regeneration Applications"
2nd (Tie): Samsara Counts (SEAS)
"Recognizing Images of Eating Disorders with Deep Learning"
2nd (Tie): Philip Paulson (SEAS)
"Mucosal Waves in Self-Oscillating Synthetic Vocal Fold Models"

Evolutionary and Developmental Biology-Group A:
1st: Jose Hermina (CCAS)
"Uncovering Ligand-Receptors Interactions in Butterfly Wings: How WntA and Frizzled2 Work Together to Create Complex Patterns"
2nd: Acacia Ackles (CCAS)
"An Exploration of the Morphospace of the Cypriniform Pharyngeal Jaw"

Evolutionary and Developmental Biology-Group B:
1st: Sheel Singh (CCAS)
"Rapid, inexpensive genotyping and barcoding of primates: multiple applications for high-resolution melt analysis in primatology"
2nd: Susanna Israelsson (CCAS)
"Patterns of sexual dimorphism in the pelvis of apes and humans"

Health Sciences-Group A:
1st: Claire Houchen (CCAS)
"Activation of the Forebrain Subfornical Organ Causes Hepatic Steatosis and Disrupts Liver Lipid Regulatory Pathways"
2nd: Aiesha Basha (CCAS)
"Overexpressions of Fatty Acid-Related Genes During Neurodevelopment in a FASD Model"

Health Sciences-Group B:
1st: Alexis Sandler (CCAS)
"Cardiopulmonary Resuscitation in the Pediatric Emergency Department: Initial Findings from the Videography in Pediatric Emergency Research (VIPER) Collaborative"
2nd: Ranjit Bhangu (CCAS)
"Early Apoptosis of Oligodendrocytes Increases Optic Nerve Inflammation in the EAE Mouse Model"

History:
1st: Margaret McCool (CCAS)
"A Critical Examination of East Germany's Stasi in History and Memory"
2nd: Veronica La Du (CCAS)
"Finding a Home: The Plight of Jewish Women After World War II"

Humanities and Arts:
1st: William Berkery (CCAS)
"Rulers Reimagined: Arguments for Minoan Female Rule on Bronze Age Crete"
2nd: Margot Alpert (CCAS)
"Wrath and Woe of Heroes: Translating Male Grief in Homer's Iliad"

International Affairs-Group A:
1st: Hannah Corn (ESIA)
"A Discussion of the Chinese Government's Response to Internal Migration to Beijing"
2nd: Armand Jhala (ESIA)
"Responding to Censorship: The Islamic State on Twitter"

International Affairs-Group B:
1st: Lauren Kao (ESIA)
"Transnational Identity and Business in cross-Strait relations: Taiwanese Businesspeople in the Political Economy"
2nd: Hillel Zand (ESIA)
"The Welfare State Across the Green Line: The Effects of Israeli Economic Policy on the West Bank Settlement Enterprise"

Molecular and Cellular Biology-Group A:
1st: Daphne Koubourli (CCAS)
"Functional Characterization of Two IL-8 Isoforms in the Amphibian Xenopus laevis"
2nd: Emily Wendel (CCAS)
"Amphibian (Xenopus laevis) tadpoles and adult frogs mount disparate interferon responses"

Molecular and Cellular Biology-Group B:
1st: Liam Spurr (CCAS)
"Systematic pan-cancer analysis of somatic allele frequency"
2nd: Audra Fain (CCAS)
"Annotating the myo Gene on the D. takahashii Dot Chromosome"

Urban, Gender, and Organizational Studies:
1st: Romy David (CCAS)
"The Effects of Public Reporting on Closing the Gender Wage Gap"

Physical and Mathematical Sciences:
1st: Jack Hirschman (CCAS)
"Detector Development for MUSE"
2nd: Hunter Garbacz (CCAS)
"Time Resolved Spectral Fit of the Exceptionally Luminous GRB 130427A"

Politics and Political Communication:
1st: Kat Chevalier (CCAS)
"Media Coverage and the Gender Gap in Political Ambition"
2nd: Lauren Courtney (CCAS)
"Rape Reform and Rape Reporting: Reflections on Anti-Rape Activism and Policy Limitations"

Psychology:
1st (Tie): Steven Chen (CCAS)
"Effects of Breastfeeding on Postpartum Depression and Anxiety"
1st (Tie): Margaret Benda (CCAS)
"Intercultural and Intracultural Difference in Emotion Perception: How Culture and Ethnicity Shape the Mind"

Graduate Presenters

Biology and Chemistry:
1st: Jennifer Giaccai (CCAS)
"Examination of the Electronic Structure of Oxygen-Containing PAH Dimers and Trimers"
2nd: Amulya Yaparla (CCAS)
"Defining the roles of amphibian (Xenopus laevis) macrophages during immune challenge with the Batrachichytrium dendrobatidis chytrid fungus"

Biomedical Engineering:
1st: Nima Mobadersany (SEAS)
"Perforation of cell membranes using encapsulated microbubbles in the presence of ultrasound"
2nd (Tie): Jaclyn Brennan (SEAS)
"HCN4-GCaMP8 Mice Useful for Optically Mapping Conduction System of Heart"
2nd (Tie): Jenna Osborn (SEAS)
"Ultrasound and Lipid-coated Microbubbles for Bone Tissue Engineering on 3D printed Scaffolds"

Economics, Politics, and Society:
1st: Andrea Scott (GSEHD)
"Understanding the Experiences of Growth-Oriented Women Entrepreneurs: A Portraiture Study"
2nd: Chinemelu Okafor (CCAS)
"Demography and the Marginal Propensity to Unionize"

Engineering:
1st: Engin Kayraklioglu (SEAS)
"Bridging the Programmability Gap: From Laptops to Supercomputers"
2nd: Hao Zheng (SEAS)
"Energy-Efficient Scalable Multicore Architecture"

Evolutionary and Developmental Biology:
1st: Andrew Moore (CCAS)
"So long and thanks for all the vertebrae: Klamelisaurus gobiensis and the evolution of long-necked sauropod dinosaurs from the Middle-Late Jurassic of China"

Humanities and Cultural Studies:
1st: Alexis Clark (CCAS)
"Designing Influence: Aesthetic choices and group identity in decorated ceramics of Late Postclassic of Etlatongo, Oaxaca, Mexico"

Physical and Mathematical Sciences:
1st: Iva Bilanovic (CCAS)
"The Algorithmic Complexity of Detecting Properties of Groups"
2nd: Benjamin Kopchick (CCAS)
"Importance of spherical shot conformity in stereotactic radiotherapy"

Psychology and Behavioral Sciences:
1st: Ben Parchem (CCAS)
"Socio-economic status as a predictor of sexual behaviors among Latino immigrant MSM and their sexual partner"
2nd: Katherine Hurley (CCAS)
"Persons with Autism Spectrum Disorder (ASD): Enhancing Employment Opportunities through Exploring Agriculture-Based Job-Training and Employment"

Studies in Education:
1st: Ronna Halbgewachs (GSEHD)
"A Foundational Descriptive Quantitative Study: The Trait Emotional Intelligence of College and University Presidents"

2018 Day 2 Poster Winners

School of Medicine and Health Sciences
1st place: Sarah McCormack (SMHS/CNMC)
“Manufacturing Antigen Specific T Cells for Tumor Immunotherapy”
2nd place: Linda Yang (SMHS)
“Engaging PCPs in HCV Management with a Resource-Based Provider Toolkit”
3rd place: Marissa Hennelly (SMHS)
“Tracheal Aspirate Cultures in Intubated Neonates: A Descriptive Epidemiological Cohort Study”

Institute for Biomedical Sciences
1st place: Erik Karmele (IBS)
“Anti-IL-13Rα2 Promotes Recovery from Murine Inflammatory Bowel Disease by Enhancing the Pro-Regenerative and Anti-Inflammatory Activity of IL-13”
2nd place: Thomas Forbes (IBS)
“Environmental Enrichment Promotes Generation of New Oligodendrocytes and Attenuates Hypoxia-Induced Perinatal White Matter Injury”
3rd place: Adam Swiercz (IBS)
“Extinction of Blood Pressure and Heart Rate Responses to Conditioned Fear”

Milken Institute School of Public Health
Judges Choice Award - Undergraduate:  Zoe Ongaro (MISPH)
“Urinary Sucralose Concentrations Before and After 8 Weeks of Diet Soda Ingestion”
Judges Choice Award - Masters: Kevin Mathieu (MISPH)
“Greater Participation in the Produce Plus Healthy Food Incentive Program Supports Food Security”
Judges Choice Award - Doctoral: Maliha Ali (MISPH)
“Social and Clinical Determinants of Frequent Utilization of Emergency Department”
Judges Choice Award - Video Submission: Tara Jenson (MISPH)
“Differences in Psychosocial and Behavioral Risk Profiles of Cigarette Smokers and E-cigarette Users Among Minnesota Adolescents: 2016”
Community Engagement Award: Mairyn Lopez Rios (MISPH)
“Replacing Sugary Drinks with Water among Young Latino Children and their Parents”
Policy and Practice Impact Award: Drishti Pillai (MISPH)
“An Analysis of the Impact of Medicaid Expansion on Changes in Opioid Prescriptions for Adult Enrollees”
People's Choice Award: Brianna VanNoy (MISPH)
“Breastfeeding as a Predictor of Serum Concentrations of Per- and Poly-fluorinated Alkyl Substances in Reproductive-Aged Women and Young Children: A Rapid Systematic Review”

School of Nursing
Bertha Nyagaya-Wojnarski (SON)
"Piloting CareStart Rapid Diagnostic Test (RDT) to Promote Glucose-6-Phosphate Dehydrogenase (G6PD) Screening in Malaria Endemic Community in Cambodia"

Special Prize Categories

Nashman Prize for Community Engaged Participatory Research (Day 1 & Day 2)
Sponsored by the Honey W. Nashman Center for Civic Engagement and Public Service
1st Place: Katherine Hurley (GSEHD)
“Persons with Autism Spectrum Disorder: Enhancing employment opportunities through exploring agriculture-based job-training and employment”
2nd Place: Ghada Khan (MISPH)
“Understanding the Health Care Needs of Women who have Undergone Female Genital Mutilation”

Women’s Rights and Gender Equality Award (Day 1 & Day 2)
Sponsored by the Global Women’s Institute
1st (Day 1): Kat Chevalier (CCAS)
“Media Coverage and the Gender Gap in Political Ambition”
2nd (Day 1): Irissa Cisternino (CCAS)
“’Mommy, What Is Rape?’ Sexual Assault and the American Family”
3rd (Day 1): Quinn Divens (ESIA)
“Through Her Eyes: Baya Mahieddine and The Female Form in French Algeria”
1st (Day 2): Jordan Freeman (MISPH)
“Developing the Health Profile for Female Children Formerly Associated with Armed Forces and Armed Groups in the Reintegration Processes”
2nd (Day 2): Nadia Kalley (MISPH)
“Female Genital Mutilation/Cutting Survivors’ Clinical and Social Needs Based on Health Care Providers’ Experiences: A Qualitative Study”
3rd (Day 2): Ghada Khan (MISPH)
“Understanding the Health Care Needs of Women who Have Undergone Female Genital Mutilation”

Sustainability Prize (Day 1 & Day 2)
Sponsored by the GW Sustainability Collaborative
Best Undergraduate
Elizabeth Lane (CCAS)
“A Sociological Case for Community Resilience: A Tool to Mitigate the Effects of Natural Disasters”
Best Graduate Student
Alexander Lindahl (MISPH)
“Neighborhood scale health impacts from PM2.5 in four United States metropolitan areas”

GWNIC Award for Microscopy and Nanofabrication Techniques (Day 1 & Day 2)
Sponsored by the GW Nanofabrication and Imaging Center
Nanofabrication
1st (Tie): Shuai Sun (SEAS)
“Breaking the Boundary Between Optical Communication and Optical Computing”
1st (Tie): Ruoyu Zhang (SEAS)
“MODetector (Mod): A Dual-Function Optical Modulator-Detector for On-Chip Communication”
2nd: Rachel Gray (SEAS)
“Energy Materials Analysis for Additive Manufacturing by Selective Laser Melting”
Microscopy
1st (Tie): Pratik Mistry (SEAS)
“3D morphological analysis of biocytin-injected hypoglossal neurons”
1st (Tie): Mansi Mehta (IBS)
“Mechanism for Mitochondrial Import of Cytomegalovirus Anti-apoptotic Protein vMIA”
2nd: Juan Zaida (CCAS)
“Using Electroporation to Obtain Live Imaging of Cytoskeletal Dynamics in the Wings of Vanessa Cardui”

AccelerateGW I-Corps Site Grants (Day 1 & Day 2)
Sponsored by the GW Office of Innovation and Entrepreneurship
Kamola Danier (CCAS)
“Bromodomain and Extra-Terminal Domain Epigenetic Proteins as a Therapeutic Target for Metastatic Melanoma”
Se-Jun Lee (SEAS)
“Multiwalled carbon nanotube conductive 3D scaffolds for differentiation of Mesenchymal stem cells into Schwann cell-like phenotypes”
Rohan Patil (CCAS)
“A Multimodal Solution to Workplace Violence in the Hospital”
Ke Wang (SEAS)
“Machine Learning for High Performance, Energy-Efficient and Reliable NoCs”
Ruoyu Zhang (SEAS)
“MODetector (MOD): a dual-function optical modulator-detector for on-chip communication”
Seemal Awan (SMHS)
“Sweet Care: Improving Diabetes Outpatient Quality Measurements with Implementation of EMR Based ‘Macros’”
Alex Gu (SMHS)
“Effect of Early Discharge on Postoperative Comorbidity and Complications for Patients Undergoing Revision Total Knee Arthroplasty”
Evaristus Mbanefo (CNMC)
“IPSE, a urogenital parasite derived protein, drives urothelial proliferation and alleviates chemotherapy induced hemorrhagic cystitis”
Liqi Shu (SMHS)
“Enriching the Medical Student Radiology Clerkship: Simulating the Radiologist's Experience”

Undergraduate Essay Contest Winners:
Reflections on Research and Scholarship

Alisha Anaya (CCAS)
Frances Cooke (CCAS)
Zachary Haver (ESIA)
Jose Hermina (CCAS)
Devin Jessup (SEAS)
Steven Kelly (SMPA)
Chloe King (ESIA)
James Tronolone (SEAS)
Jacquelyn Veatch (CCAS)
Isabel Wolfer (CCAS)

2018 Abstract Books

About GW Research Days

Research Days invites undergraduate, graduate and postdoctoral students at the George Washington University (GW) to showcase their work and compete for prize money.

This annual event is dedicated to highlighting the breadth of research and discovery on issues of major disciplinary, cross-disciplinary and global significance being done at GW through poster sessions, presentations and guest speakers.

Faculty and staff are encouraged to attend this showcase!

For more information, including abstract instructions, the abstract submission form and sample abstracts, please browse this website, email resdays@gwu.edu or tweet us @GWResearchDays.

Research Days Trailer

Himmelfarb librarians interviewed participants at GW Research Days 2017 to learn more about their research and the experience of participating in Research Days.

Research Days Photo Gallery